اینستاگرام ما totisanan.ir@

Archive for the ‘انواع بیماریها در طوطی سانان’ Category

بیماری اسهال در طوطی کاسکو:

هنگامی که شما به کاسکو غذای مناسب بدهید دچار اسهال نخواهد شد . اما اگر تغذیه نامناسب باشد خیلی زود دچار اسهال خواهد شد. اگر مدفوع طوطی ابکی بود یعنی طوطی اسهال دارد . مدفوع آنهامی بایست همیشه سفت و به رنگ سبز، سفید باشد. البته ممکن است میوه هایی مانند گیلاس رنگ مدفوع را اندکی قرمز بکند. و رنگ زرد در مدفوع نشانه عفونت و چرک در بدن می باشد.

کاسکو به خاطر اینکه در منطقه ای معتدل در افریقا زندگی میکند و هیچ رابطه ای با سرما و باد ندارند به همین خاطر سوز و سرما دشمن بزرگی برای سلامتی کاسکوی شما می باشد. هیچ گاه کاسکوی خود را در مجاورت باد قرار ندهید.

نکته مهم دیگر تغذیه پرنده است . هرگز به طوطی خود خصوصا کاسکو غذای چرب ندهید با خوردن کمی غذای روغن دار دچار اسهال خونی خواهد شد که در نهایت منجر به مرگ پرنده می شود. وهمچنین غذاهای نمک دار دشمن سلامتی طوطی شما است.

تغذیه نادرست علت اصلی دولایه شدن و یا پوسته پوسته شدن نوک منقار کاسکو است.

پرنده ای که دچار اسهال خونی شده باشد پرونده زندگیش در حال بسته شدن است. با مشاهده علایم بیماری فورا به دکتر دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

کاسکوها احتیاجی به واکسن یا امپول ندارند فقط کافیست هنگام خرید یک پرنده سرحال را انتخاب کنید.

روش درمان:اگر کاسکو یا طوطی دیگری دارید که اسهال زرد دارد یا از باکتری روده رنج می برد (سالمونلا) می بایست از جنتامایسین gentamaicina استفاده کنید.
میزان مصرف: ۴ قطره در ۴۰ میل اب ۳ تا ۵ روز
چای معمولی رقیق و تخم مرغ پخته هم می تواند در درمان اسهال موثر باشد. توجه داشته باشید که در زمان اسهال طوطی باید آب کافی به بدن او برسد.
یکی از دلایل مشاهده اسهال در طوطیسانان سرماخوردگی است در این صورت باید فورا به دامپزشک مراجعه شود.

تب طوطی:

بیماری خطرناکی که از طوطی ها و سایر پرندگان به انسان منتقل می شود پسیتاکوزیس یا (تب طوطی) نام دارد. اگر این بیماری از طریق پرندگان خارج از خانواده طوطی منتقل شود به آن ارینتوزیس می گویند. عامل ایجاد این بیماری میکروارگانیسمی به نام کلامیدیا است.

پرندگان از راه های مختلفی آلوده می شوند و به دنبال آن وزن خود را از دست داده، دچار اسهال و بی اشتهایی می شوند، سپس ترشحاتی از چشم و بینی آنها جاری می شود. این عفونت اگر درمان نشود، معمولا برای این پرندگان مرگبار خواهد بود. افرادی که با این پرندگان آلوده تماس نزدیک دارند نظیر کارکنان مغازه های پرنده فروشی یا صاحبان پرندگان ممکن است دچار عفونت شوند.

پرندگان آلوده، حتی اگر ظاهرا بیمار نباشند می توانند عامل بیماری را از راه مدفوع و ترشحات بینی و چشم انتقال دهند. انتقال بیماری از انسان به انسان تاکنون گزارش نشده است. انسان با استنشاق ذرات ریز و خشک شده مدفوع یا ترشحات پرنده آلوده می شود. محیط قفس پرندگان خانگی ممکن است برای هفته ها محل آلودگی باشد. در انسان زمان نهفتگی بین ۶ تا ۱۶روز است و بعد از آن علائم بیماری بروز می کند. شروع این بیماری ناگهانی بوده و همراه با علائم برونشیت (التهاب ریه) و پنومونی (ذات الریه) است. قبل از بروز علائم تنفسی ممکن است بیمار دچار تب شدیدی شده و ضعف کند.

این بیماران دچار هذیان گویی می شوند. جدا از تب، بیمار دچار سردرد، لرز و ضایعات پوستی می شود.

برای تشخیص بیماری در انسان نیاز به انجام برخی آزمایش های اختصاصی خونی است و چون علائم بیماری بسیار شبیه عفونت های عادی تنفسی است با یافتن عامل بیماری زا، درمان با آنتی بیوتیک آغاز می شود.

تتراسیکلین برای بهبود عفونت در پرندگان و انسان موثر است. این درمان معمولا ۳۰ الی ۴۵ روز طول می کشد، اما اگر بیماری درمان نشود عوارض بسیار خطرناکی به دنبال خواهد داشت. در عین حال عفونت قبلی باعث ایمنی انسان نخواهد شد. اگر بیماری درمان نشود ۳۰ تا ۴۰ درصد خطر مرگ ومیر خواهد داشت.

نوع مشابه این بیماری ارینتوزیس نام دارد که توسط پرندگانی نظیر پرندگان دریایی، مرغ و خروس یا کبوتر به انسان منتقل می شود. این عفونت در انسان باعث مشکلات تنفسی نظیر پسیتاکوزیس می شود. این بیماری شدید است، اما بهبودی آن معمولا کامل خواهد بود. البته عوارض خطرناکی مثل انسفالیت (عفونت مغز و نخاع) و فلج نیز در انسان گزارش شده. میزان مرگ و میر در این بیماری حدود ۲ درصد است. برای پیشگیری از این بیماری می توان به پرندگان مورد نظر، بخصوص مرغ ها در مرغداری ها یا پرندگان پرنده فروشی آنتی بیوتیک داد. این راه تا حدودی باعث کنترل و کاهش انتقال بیماری می شود. محموله های پرندگان خانگی باید قرنطیه شده و برای یافتن عامل بیماری مورد معاینه قرار گیرند. در چنین مواردی بهتر است پرندگان آلوده معدوم شوند. تمیز کردن مداوم قفس پرندگان خانگی باید با احتیاط، اما در فواصل زمانی کوتاه انجام شود، چون عامل بیماری زا می تواند سالها در مواد آلوده زنده بماند.در صورت مشاهده بی اشتهایی، اسهال و ترشح از بینی یا چشم پرنده خانگی خود، فورا او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

انواع بیماریها در طوطی سانان

کمپیلو باکتریوزیس:

این بیماری در اثر باکتری کمپیلو باکتر ژژونی رخ می دهد. این باکتری، گرم منفی و دارای اسپور غیر متحرک است. این باکتری انسانها و گونه های مختلفی از حیوانات را تحت تاثیر قرار می دهد بویژه طوطی سانان ( طوطی) و گنجشک سانان( فنچ و قناری). این باکتری در روده کوچک( ژژنوم و ایلئوم) و کولون ( روده بزرگ) زندگی می کند و به صورت فلور طبیعی بسیاری از پرندگان بشمار می رود. نگه داری پرندگان وحشی به صورت آزاد باعث گسترش بیماری و انتقال بیماری به صورت دهانی- مدفوعی می شود. علائم کلینیکی این بیماری هپاتیت، بی حالی و رخوت، از دست دادن اشتها، کاهش وزن و اسهال زرد است. مرگ و میر هم ممکن است دیده شود.

بیماریهای گوارشی:

یکی از شایع ترین بیماریها در طوطی سانان میباشد که در آن سیستم گوارشی پرنده دچار عفونت ویروسی و آسیب میشود. این بیماری آسیبهایی را به عصب معده وارد و گوارش و هضم غذا را برای پرنده دشوار میسازد به همین علت پرنده وزن خود را به سرعت از دست داده و بی حال میشود، همچنین در مدفوع پرنده غذای هضم نشده دیده میشود. در موارد پیشرفته تر بیماری دیواره معده (بخشی از معده) پاره میشود و غذای موجود در معده به داخل حفره ی شکمی پرنده وارد میشود و باعث عفونت باکتریایی شده و منجر به مرگ میشود.

بیماری کبد چرب:

در پرنده مبتلا به چربی کبد به علت مصرف زیاد غذاهای چرب و عدم تحرک پرنده ، کبد شروع به جمع کردن چربی و بزرگ شدن میکند سپس کبد بزرگ شده و اندامهای دیگر شکم را تحت فشار قرار میدهد ، همچنین کبد ممکن است به ریه فشار آورده و موجب تنگی نفس در پرنده شود. با پیشرفت بیماری نارسایی کبد آغاز میشود و پرنده ممکن است به علت تجمع مواد سمی در کبد تشنج کرده و بمیرد.

قارچ:

از بیماریهای شایع دیگر در طوطی سانان قارچ میباشد . این بیماری با نشانه هایی از جمله : از دست دادن وزن و ناراحتیهای دستگاه تنفسی مشاهده میشود. معمولا این بیماری بر اثر خوردن مواد غذایی کهنه و فاسد و تمیز نکردن محیط نگهداری پرنده ایجاد میشود. اگر بر روی زبان طوطی شما لکه های سفید ظاهر شود یکی از نشانه های قارچ است و بهتر است برای درمان به آن آنتی بیوتیک داده شود.

بیماری ضعف و لاغری:

لاغری بیماری بسیار مهلک در طوطی سانان است که علائم آن شامل کاهش وزن ، تشنج و غذای هضم نشده در مدفوع است.

اعتقاد بر این است که درمان این بیماری فقط میتواند برای چند سال زندگی طوطی شما را طولانی تر کند.

کمبود کلسیوم:

بیماری دیگری که باعث تشنج در طوطی ها میشود و علت آن عدم وجود کلسیوم در خون پرنده است. دامپزشکان با تجویز کلسیوم و باز گرداندن کلسیوم به حالت عادی اقدام به درمان این بیماری میکنند . برای پیشگیری از بیماری میتوان از کلسیوم و ویتامین D استفاده کرد.

کمبود ویتامین آ:

باعث غیرنرمال شدن منقار،اختلالدر بینایی ومشکلات استخوانی می شود.کمبود فولیک اسیدباعث خم شدن استخوان بزرگ پا،پوسته شدن پاهاو بد شکل شدن نوک می شود.

کمبود ویتامین B2:

باعث تغییر شکل در نوک و پاهاو همچنین رشد منقار می شود.کمبود نیاسین نیز باعث بد شکل شدن نوک و استخوان ها می شود.

 

 

مطالب طوطی سانان

جهت ثبت لینک شما در وب سایت طوطی سانان، ابتدا باید بنر ما را در وب سایت خود درج نمایید